Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Φόρμα Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για τα Προγράμματα Σπουδών του Πανεπιστημίου Frederick

Fields marked with * are required.

Aναζήτηση Εξεταστικών Κέντρων

Δείτε εδώ  τα εκπαιδευτικά κέντρα στα οποία μπορείτε να δώσετε εξετάσεις

join us ...

Ακολουθείστε μας στη επίσημη σελίδα του  εκπαιδευτικού οργανισμού μας .

Πιστοπoιήση Αγγλικών P.T.E. - Pearson LOWER A1 - B2 & PROFICIENCY C2

H E.C.S. Education and Consultancy Services σε συνεργασία με την UNICERT  σας παρουσιάζουν την Πιστοποίηση της Αγγλικής γλώσσας P.T.E. της Pearson. Τα PTE General έχουν σχεδιαστεί με τέτοιο τρόπο ώστε να διευκολύνουν άτομα διαφόρων ηλικιών στην εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας. Η ομοιόμορφη δομή της εξέτασης αλλά και η ομαλά οργανωμένη και εξελισσόμενη πορεία της γνώσης καθιστούν ευκολότερη τη μετάβαση από το ένα επίπεδο στο άλλο. Η εξοικείωση που έχουν αποκτήσει οι μαθητές συμβάλει θετικά στην καλύτερη κατανόηση της ύλης αλλά και χρήσης της αγγλικής γλώσσας. Για το Πρόγραμμα Σπουδών Πατήστε ΕΔΩ

Τα PTE General απαρτίζονται από δύο μέρη:

Α.      Τις Γραπτές εξετάσεις, όπου αξιολογούνται οι παρακάτω δεξιότητες: Listening, Reading, Writing και

Β.      Την Προφορική εξέταση με αντίστοιχη δεξιότητα, το Speaking.

Η βαθμολόγηση των γραπτών εξετάσεων πραγματοποιείται απευθείας στη Μεγάλη Βρετανία ενώ της προφορικής εξέτασης πραγματοποιείται αρχικά στην Ελλάδα ή στην Κύπρο από άρτια εκπαιδευμένους και διαπιστευμένους εξεταστές και στη συνέχεια πραγματοποιείται και οριστικοποιείται  ο τελικός έλεγχος στη Μεγάλη Βρετανία. Επιπρόσθετα, σε περίπτωση αποτυχίας παρέχεται αναλυτική βαθμολογία σε κάθε εξεταζόμενο σχετικά με την απόδοσή του στη συγκεκριμένη εξέταση ώστε να βελτιωθεί καλύπτοντας τα κενά του.

Βάση επιτυχίας στις εξετάσεις θεωρείται το 50% έως και το επίπεδο 4 (C1), ενώ ορίζεται το 60% για το ανώτατο επίπεδο, το επίπεδο 5 (C2). Ανάλογα με το ποσοστό που επιτυγχάνει ο κάθε εξεταζόμενος, στο πτυχίο αναγράφεται και η επίδοσή του, όπως παρουσιάζεται παρακάτω:

Level

Distinction

70% και άνω

80% και άνω

Τα PTE General βασίζονται σε καθημερινά σενάρια έτσι ώστε να επιτρέπουν στους μαθητές να εκφράζονται ελεύθερα αποδεικνύοντας πόσο καλά μπορούν να χρησιμοποιήσουν και να επικοινωνήσουν στην αγγλική γλώσσα. Τα θέματα βασίζονται σε αυθεντικές και σύγχρονες καταστάσεις που συναντούν οι μαθητές στην καθημερινότητά τους. Για το λόγο αυτό, οι εξετάσεις βασίζονται σε ρεαλιστικές παραστάσεις και όχι σε γραμματικές ασκήσεις. Η ανανεωμένη δομή της εξέτασης έχει δημιουργηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να την κάνει πιο σύντομη, χωρίς όμως να επηρεάζεται η ποιότητα της επίδοσης των μαθητών.

Επίσης, παρέχεται η δυνατότητα προσαρμογής των εξετάσεων για τις περιπτώσεις Ατόμων με Μαθησιακές ή άλλες Δυσκολίες.

Πλεονεκτήματα P.T.E. General

•  Πλήρης συμψηφισμός και των 4 δεξιοτήτων (Listening, Reading, Writing, Speaking).
  • Εξετάσεις στο Κέντρο μας για τον Νομό Πέλλας.
  • Ενιαίο format σε όλα τα επίπεδα.
  • Μάθημα από πλατφόρμα εκπαίδευσης και σύγχρονα (live) και ασύγχρονα.
  • Σταθερή βάση στο 50% για τα επίπεδα A1, A2, Β1, Β2, Γ1 και 60% Γ2.
  • Διεθνής Αναγνώριση από Δημόσιους και Ιδιωτικούς Οργανισμούς και Πανεπιστήμια.
  • Εξαιρετικές συνθήκες για άτομα με Ειδικές Eκπαιευτικές Ανάγκες.
  • Πληθώρα βιβλιογραφία προετοιμασίας.
  • Από το δεύτερο μέρος του listening ο υποψήφιος κερδίζει βαθμούς και στο writing.
  • Οι εκθέσεις είναι καθοδηγούμενες από προεπιλεγμένες ιδέες.
  • Επιλογή ενός από δύο θέματα εκθέσεων.
  • Στην προφορική εξέταση παρευρίσκεται ένας υποψήφιος.
  • Δεν υπάρχει answer sheet. Ο υποψήφιος γράφει κατευθείαν πάνω στο booklet.
  • Διαθέσιμα εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα και την Κύπρο.
  • Τρείς (3) εξεταστικές περίοδοι Δεκέμβριος, Μάιος, Ιούνιος (Μέχρι επιπέδου C1).
  • Δωρεάν Επανεξέταση σε περίπτωση αποτυχίας.

Format Εξέτασης ανά επίπεδο

Υπάρχουν έξι επίπεδα για τις εξετάσεις PTE General:

Levels CEFR

175 mins

8 mins

Aναγνωρίσεις P.T.E.

Τα PTE General είναι αναγνωρισμένα διεθνώς από εκπαιδευτικά ιδρύματα και δημόσιους φορείς, συμπεριλαμβανομένου και του Α.Σ.Ε.Π. και γίνονται αποδεκτά σε πανεπιστήμια της Ελλάδας, της Κύπρου και του εξωτερικού για πτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές. Οι εξετάσεις διαπιστεύονται από το Edexcel, το μεγαλύτερο φορέα πιστοποίησης της Μεγάλης Βρετανίας. Παρακάτω είναι μια ενδεικτική λίστα με τις χώρες όπου το PTE General είναι αποδεκτό από κρατικούς φορείς.

Country

Accredited by

Purpose

Albania